Az új tanulmány megállapítja, hogy az agresszív cselekedeteket, erőszakos bíncselekményeket és háborúkat számos dolog, köztük a meleg idő is befolyásolhatja.
A kutatók elemezték 60 tanulmányt, amelyek történelmi birodalom-összeomlásokat, a legutóbbi háborúkat, illetve az Egyesült Államokban elkövetett erőszakos bíncselekmények számát vizsgálta. Találtak egy közös pontot, amely nem változott az évszázadok során: a szélsőséges időjáráskor – nagyon meleg vagy száraz időben – több az erőszakos cselekedet.
“Amikor az időjárás rossz, hajlamosabbak vagyunk bántani másokat” – mondta Solomon Hsiang a californiai Berkeley
Egyetem közgazdásza.
A kutatók és a közgazdászok közösen, egy képlet segítségével próbálták megjósolni, hogy mennyivel nagyobb a kockázata a különböző típusú erőszak növekedésének szélsőséges időjárás idején. A háború sújtotta egyenlítői Afrikában minden hozzáadott fok 11-ről 14 százalékra növeli az esélyt egy újabb konfliktus kialakulására. Az Egyesült Államokban a képlet szerint 5,4 Fahrenheit (3 fok) emelkedés esetén az erőszakos bíncselekmények valószínísége felmegy 2 százalékról 4 százalékra. A tanulmány szerint a rendőrök egy pszichológiai kísérlet során nagyobb valószíníséggel lőnek le valakit a szimuláció alatt, amikor a helyiség hőmérséklete melegebb. A kutatás arra is rámutatott, hogy a maja civilizáció 1200 évvel ezelőtti összeomlása is egy rendkívül aszályos időszakra esett.
Az Ohio Állami Egyetem pszichológiaprofesszora, Brad Bushman szerint van rá magyarázat, hogy az emberek miért sokkal agresszívebbek meleg időben. Bár fizikailag úgy érezhetik, hogy lelassítja őket a meleg, a pulzusszámuk mégis emelkedik és izgatottnak, idegesnek érezhetik magukat.
A hőmérséklet Észak-Amerika és Eurázsia nagy részén állandón emelkedik, köszönhetően a folyamatos szén-dioxid szennyezésnek is, így a konfliktusok kockázata is növekszik.